'פרס ליבוביץ

פרס ליבוביץ'

בשנת 1988 כתב פרופ' ישעיהו ליבוביץ': "אם ימשך המצב הקיים (מילת המפתח היא: 'אם'), תהיה החוליגניזציה – או שמא אף יהיה עלינו לומר: הנאציפיקציה – של העם והחברה בישראל, בלתי נמנעת". מדי שנה ושנה מוענק פרס על שם ישעיהו לייבוביץ מטעם תנועת יש גבול, על פעילות ציבורית למאבק בכיבוש ולחתירה מתמדת לשלום ברוח משנתו של פרופ’ ליבוביץ’.

רשימת הזוכים והזוכות:

2017הפרס הוענק לעו"ד חסן ג'בארין, מייסד ומנכ"ל ארגון עדאלה ולחנה בר"ג, פעילה במחסום WATCH. 
הרכב וועדת הפרס: פרופ' יוסי דהאן, ד"ר מרדכי זלדון, פרופ' יוסי זעירא, גב' לאה שקדיאל ופרופ' זאב שטרנהל. עו"ד אביגדור פלדמן העניק את הפרס לעו"ד חסן ג'בארין וד"ר יהודית אלקנה העניקה את הפרס לגב' חנה בר"ג. 

2016 הפרס הוענק למר יעקב מנור על מאבקו הבלתי נלאה בכיבוש, ולמר באסם עראמין ומר רמי אלחנן - אשר באומץ ליבם חותרים להפוך את השכול - אסונם - למנוף לקידום יחסי הבנה ושלום בין שני העמים. 
הרכב וועדת הפרס: פרופ' יוסי דהאן, גב' לאה שקדיאל, ד"ר מרדכי זלדון, פרופ' יוסי זעירא, ד"ר יהודה מלצר ופרופ' זאב שטרנהל. 

2015 הפרס הוענק לגב' אילנה המרמן ולגב' עמירה הס. אילנה המרמן היא עורכת ספרותית, מתרגמת ומחברת ספרי עיון ופעילת שמאל ישראלית. בשנת 2010 המרמן הקימה את ארגון הנשים "לא מצייתות" שפעילותיו מבריחות במכוניות שלהן, בניגוד לחוק, פלסטיניות מיהודה ושומרון לתוך הקו הירוק. עמירה הָס היא עיתונאית ופובליציסטית ישראלית אשר במשך עשרות שנים כותבת, מסקרת ומנתחת את הכיבוש מעל דפי "הארץ". היא דוגמא ומופת לעיתונאית חוקרת ולא רק "מדווחת" - עיתונאית הכותבת מלב השטחים הכבושים כתיבה עיתונאית ביקורתית על קודש הקודשים של מרכז החברה היהודית-ישראלית: פעילות צה"ל בשטחים. 

2014 הפרס הוענק לד"ר רון פונדק על חתירתו המתמדת לשלום, ולגב' שולה קשת על פעולתה כמנכ"לית "אחותי". 
הרכב וועדת הפרס: ד"ר יוסי דהאן, מר מרדכי זלדון, פרופ' זאב שטרנהל וגב' לאה שקדיאל. 

2013 הפרס הוענק לגב' חנה פרידמן, מייסדת 'הועד הציבורי נגד עינויים בישראל' ולפרופסור רפי ולדן, יו"ר שותף בארגון "רופאים ללא גבולות". 

2012 הפרס הוענק למר אורי אבנרי, על שנים רבות של פעילות רדיקאלית למען השלום, ולחגית עופרן, נכדתו של לייבוביץ', על ריכוז "פרויקט ההתנחלויות" של "שלום עכשיו". 
הרכב וועדת הפרס: ד"ר יוסי דהאן, מר מרדכי זלדון, ד"ר יהודה מלצר, פרופ' זאב שטרנהל וגב' לאה שקדיאל. 
 
2011 הפרס הוענק לשרה לשעבר שולמית אלוני ולשרה בנינגה מהמאבק על שייח'-ג'ראח.
הרכב וועדת הפרס: ד"ר צביה גרינפלד, דר' יוסי דהאן, מר מרדכי זלדון, ד"ר יהודה מלצר, פרופ' זאב שטרנהל וגב' לאה שקדיאל. 

2009 הפרס הוענק למר אריק אשרמן שכיהן כנשיא "שומרי משפט - רבנים למען זכויות אדם", ולפרופ' אליס שלוי, פעילה חברתית ומחלוצות הפמיניזם בישראל. 


Share by: